Tartalomjegyzék
A Duna Baja életében meghatározó szerepet játszott, és játszik a mai napig. Baját jelentős közlekedési csomópontként tartják számon. Köszönhető ez egyrészt többsávos Duna-hídjának, másrészt országos közforgalmú kikötőjének. Az Európai Unió déli határának legjelentősebb folyami kikötője, a nemzetközi víziforgalom szolgáltató bázisa.
A Duna Baja lakosainak életében egykor
Baja és környéke már a honfoglalás óta folyamatosan lakott, köszönhetően a Duna melletti fekvésének. A telepükés a Nagy-Dunától 2 km-re, a Kamarás-Duna-ág – a Sugovica – mellett fekszik. Magas löszfalra, bácskai fekete földre települt az avar, vagy bolgár-török néveredetű város. A török idők után katolikus horvát, bunyevácok, sokác délszlávok, a Dunán lehajózó katolikus német telepesek, a török elől felhúzódó szerbek és magyarok népesítették be.
A Duna képletesen a város szívét jelenti, s fontos tényező volt létrejöttében. Ha nem is foglalkoztatta a népesség egészét, a vízhez kapcsolódó foglalkozások: a halászat, a kereskedelem és a molnárság meghatározták arculatát.
A Duna: a bajaiak életében ma
A hal, a halászat és a halászlé Baja életének meghatározója napjainkban is. Észak felé, ha átsiklunk a Türr István – híd alatt, Dunafürdő üdülőterület nyaralóházai láthatók az ártéri erdő szélén. A kitűnő pecázó helyeken a ponty, a csuka, a kárász, a balin a leggyakoribb fogás, de harcsára, márnára és süllőre is érdemes horgozni. A hal fontos szereplője a város életnek, hiszen Baján és környéken mindig szívesen ettek, esznek halételeket.
A Petőfi-sziget a bajaiak „Margit-szigete”, halászcsárdával, kempinggel, szállodával, valamint különböző sportlétesítményekkel. A sziget a bazalt kockákkal kirakott tágas főtérrel – a velencei Szent Márk térhez hasonlított Szentháromság térrel együtt – a Bajai Halfőző fesztivál és egyéb rendezvények kedvelt helyszíne.
A Duna, a Sugovica és a Gemenc ártéri részei mind megtelnek nyáron a kajakozó, kenuzó, csónakázó helyiekkel és egyre nagyobb számban az aktív pihenést kedvelő turistákkal is.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Duna
Vissza a kategória cikkeihez